Wiedza i doświadczenie w produkcji piasku odlewniczego.

Badanie piasku przed produkcją odlewu daje pewność, ale co badać?

Próbkę z piasku odlewniczego w postaci sztabki bada się pod kątem przepuszczalności, strat prażenia, żywotności. Masę piaskową zagęszcza się chemią sypką. Bardzo ważne jest utwardzenie masy. W branży odlewniczej istnieją różne rodzaje odlewni, które specjalizują się w odlewaniu żelaza, brązu, aluminium czy żeliwa. W związku z różną temperaturą topienia wymienionych metali, dobór odpowiedniego piasku formierskiego jest istotny.

Im lepszy rodzaj piasku odlewniczego, z większą zawartością kwarcu, tym więcej oszczędzimy. Chcesz zapytać jak dokładnie? Przez zmniejszenie ilości chemii używanej w procesie tworzenia mas formierskich lub rdzeniowych. Dlatego dostawcy piasków suszonych do odlewów, chemii używanej do wytwarzania mas czy niektóre odlewnie badają próbki piasku. Pisaliśmy wcześniej, że wszystko zależy od tego jaką formę chcemy odlać. Przy dużych ilościach zamawianego piasku kwarcowego do form piaskowych badanie jego jest niezbędne.

Upewnij się przed produkcją.

Próbki z piasku formierskiego często badane są przez Instytut Odlewniczy. Ale coraz częściej próbki badane są przez inne laboratoria. Związane z wyższymi uczelniami technicznymi lub laboratoria specjalistyczne, które są związane z firmami dostarczającymi chemię do piasków odlewniczych. Bardzo częstą praktyką, szczególnie przy dużych zakładach odlewniczych, jest posiadanie własnego laboratorium dokonującego badań próbek piaskowych. Duże odlewnie sprawdzają samodzielnie jakość regeneratu, ponieważ potrzebują wyników nawet do kilkunastu razy na dobę. Poza tym odlewnie dbające o jakość, stoją na straży opinii, że próbki nie powinny być transportowane, ponieważ wtedy także mogą tracić część swoich właściwości.

Wydobywane przez nas piaski kwarcowe, to najlepsze złoża jakie znajdują się na tym odcinku Odry.

Doradzamy jaki piasek i jakie mieszanki są najlepsze do uzyskania celu przekazanego przez naszego klienta. Nasze złoża piasków są złożami wiarygodnymi i przebadanymi. Posiadamy legalnie wydaną koncesję, która określa zasady i sposób eksploatacji, plany dotyczące rekultywacji wyrobiska, a także wszystkie elementy związane z oddziaływaniem na otaczające nas środowisko, w tym faunę i florę. Przyznana nam koncesja zobowiązuje nas do przestrzegania wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących wykonywania działalności objętej koncesją, które zostały zawarte w decyzji Wójta Gminy Łubiany o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża „Biadacz”. Koncesja nie zwalnia nas od przestrzegania prawa ogólne, nie zawartego w dokumencie koncesyjnym.

Lepsza jakość odlewu to oszczędność na chemicznych dodatkach.

Na jakość piasku odlewniczego stosowanego do mas formierskich i rdzeniowych ma wpływ dodawana chemia w procesie technologicznym wytwarzania modelu. Kiedy wytwarzamy masę formierską lub rdzeniową, proporcjonalnie najwięcej jest w niej piasku odlewniczego. Chemia dodawana do mieszanki piaskowej jest kosztowna, dlatego należy zacząć od dobrej jakości piasku formierskiego. Kiedy użyjemy bardzo dobrej jakości piasku suchego, wykorzystywanego do form piaskowych, po prostu oszczędzamy. Mamy lepszy produkt w postaci masy za niższą cenę. Według opinii części specjalistów z branży odlewniczej, wpływ na jakość masy ma nawet pora roku, w której wydobyta została konkretna partia piasku odlewniczego.

Wydobyciem piasków zajmujemy się samodzielnie od 12 lat.

Zaczynaliśmy w kopalni w Chroślicach, gdzie wydobywamy do dzisiaj. Nowe złoże, które eksploatujemy znajduje się miejscowości Biadacz. Na obróbce i wydobywaniu piasków znamy się i wiemy jakie kruszywa sprzedajemy. Mamy już wyrobioną renomę w branży budowlanej i odlewniczej. Jeżeli zgłasza się do nas klient detaliczny, także staramy się mu pomóc i służymy doradztwem.

Przestrzegamy wymagań.

Są one określone w prawie wodnym, geologicznym, górniczym, ochronie środowiska, a także ochronie gruntów rolnych i leśnych, ochronie przyrody, ustawie o odpadach oraz ustawie o odpadach wydobywczych. Niezwykle ważnym jest fakt, że teren wydobywczy znajduje się w obrębie terenu górniczego, nie będzie powiększany i jego wpływ na otoczenie naturalne jest znikomy. Teren wydobywczy będzie w przyszłości rekultywowany, także z elementów niewykorzystanych przez nas w procesie produkcji kruszywa. Mówimy tu masach skalnych i ziemnych oraz nadkładzie, który pojawia się w związku z przemieszczaniem wydobywanych kopalin ze złoża „Biadacz”.

Zapraszamy odlewnie, rdzeniarnie, zakłady metalurgiczne, fabryki i prywatnych odbiorców.

Szukamy kontaktu ze wszystkimi, którzy potrzebują profesjonalnych piasków odlewniczych do realizacji dokładnych odlewów. Napisz do nas lub zadzwoń.