Piasek formierski to w zasadzie ten sam produkt co piasek odlewniczy, jest to kruszywo techniczne i podstawowy składnik niezbędny do wytwarzania mas formierskich oraz rdzeniowych, które są używane w odlewnictwie. Rozróżniliśmy te dwa sformułowania tego samego produktu umyślnie aby przedstawiciele branży odlewniczej łatwiej odnajdywali nasz produkt. Z naszych wewnętrznych badań wynika, że różnica stosowania dwóch sformułowań (piasek formierski albo piasek odlewniczy) wynika z czasu i sposobu ich nabycia. Możemy równolegle mówić o obu w każdym odniesieniu i tak też będziemy je zamiennie przedstawiać w ofercie. Sprzedajemy piasek formierski z powodzeniem, jeśli szukasz dobrego dostawcy jesteś na dobrej stronie, ale wcześniej najlepiej o tym porozmawiać. Zapraszamy do rozmowy lub korespondencji.
Piaski formierskie powinny być suszone do zawartości 1,5 % wilgotności. Wartość PH piasku odlewniczego powinna być obojętna. W związku z faktem przebywania ich w wodzie pierwotnie oraz procesem płukania, wartość PH przestaje mieć znaczenie. Dużo istotniejsza jest w tym wypadku przepuszczalność materiału. Piaski odlewnicze charakteryzujące się słabą przepuszczalnością, za to bardzo dużą wytrzymałością. Mówimy w tym wypadku o piaskach o drobnej fakturze. W przypadku piasków formierskich o grubym uziarnieniu, charakteryzują się one dużą przepuszczalnością, ustępując miejsca gorszej wytrzymałości. Wszystko zależy od tego, jaką formę zamierzamy odlać.
Cenione są piaski odlewnicze, które posiadają niską zawartość lepiszcza glinki i i innych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenie piasków odlewniczych sprawdza się na mokrej próbce. Najbardziej pożądana jest zawartość 3-4% wilgotności przy piaskach formierskich. Tolerowana jest wilgotność takich piasków nawet do 14%. Wysokiej jakości piasek formierski to ten, który jest piaskiem gruboziarnistym o fakturze 0,40, przy jednoczesnej pierwszej klasie zapylenia. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje piasków formierskich: to piaski formierskie o naturalnym lepiszczu oraz czyste piaski kwarcowe. Przy tym podziale, najważniejsze znaczenie ma zawartość węglanów i ilość spoiwa. Wiemy jak szukać, produkować i dobierać piasek formierski. Możemy zaoferować go Państwu w bardzo dobrej jakości. W celu ustalenia szczegółów oferty dla Państwa prosimy o kontakt.
W procesie technologicznym wytwarzania mas formierskich i rdzeniowych najważniejsza jest jakość piasku odlewniczego oraz sposób jego przetwarzania. Ilość chemii stosowanej do wytwarzania mas jest zależna od jakości piasku. Standardowo powinno się dodawać od 0,8 – 0,9 % żywicy do 1,2%. Zakładając, że większą wartość chemii żywicznej stosuje się głównie w technologii furanowej. Taki rodzaj technologii stosuje się wtedy, kiedy zależy nam szczególnie na wytrzymałości formy. Przykładowo przy piaskach utwardzanych – bentonitowych – stosuje się glinkę, która ma ułatwiać zlepianie się piasku. Wypełnienia pomiędzy ziarenkami piasku mają znaczenie, ponieważ pomiędzy poszczególnymi ziarenkami piasku odlewniczego zawsze zostaje przestrzeń, w której tworzą się niezależne reakcje chemiczne.
Użycie piasków formierskich zanieczyszczonych czy też o słabych parametrach ogólnych, może doprowadzić do pękania form odlewniczych, a nawet do topienia się w piasku. Przy źle dobranym materiale formierskim, nie pomoże dobrze wykonany projekt czy użycie odpowiedniej technologii odlewania i formowania. Sądzimy, że użycie piasków odlewniczych o odpowiednich parametrach frakcji, zanieczyszczenia, naturalnego lepiszcza czy zawartości kwarcu jest tutaj kluczowe dla procesu odlewniczego. Mówiąc wprost, nie warto oszczędzać na dobrej jakości piasku odlewniczym, ponieważ w procesie odlewniczym zapłacimy potem więcej za dodawaną chemię, a efekt końcowy zawsze będzie słabszy.